Belge ve Tanıklarıyla Dersim Direnişleri

Add to Favorites

Belge ve Tanıklarıyla Dersim Direnişleri

M. Kalman

Nûjen Yayınları

95.00 ₺ (Mîqdara VT)


Whatsapp ile Sipariş
Bu çalışmanın kaynaklarının toplanmasına 1972 yılında başlanıldı. 1937 Dersim Direnişi’ni doğrudan savaşçı ve devlet yanlısı milislerle yaptığım konuşmaların kaset ve yazıları ne yazık ki 12 Eylül’ün hışmına uğradı. İkinci kez ve elbette ki yeni belgelerle ama direnişe katılan birinci şahısların çoğunun yaşamlarını yitirmesi nedeniyle bir eksikliği içererek, 1985 yılından itibaren tekrar yazımına başlandı.
Ermenice yazılmış Atranik’in kitabının konuyla ilgili bölümlerini Setrak özetleyerek çevirdi. Ayrıcı T. C. İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 100 adet basılan ve sınırlı kişilere son derece gizlilik temelinde verilen “Dersim” adlı kitapta -daha sonra nasıl yayıldığını bilemiyorum- Osmanlıca sözcükleri anlatım diline uygun biçimde sadeleştirmeye çalıştım. Ve bu kitabın çok önemli raporlarını daha geniş kitleye ulaşması amacıyla olduğu gibi verdim.

İngiliz Gizli Belgeleri’nin konuyla ilgili olup da, Türkçe’ye çevrilmemiş bazı raporları da bu çalışmanın sayfaları arasında bulunuyor.


Belge ve Tanıklarıyla Dersim Direnişleri


497

Turki

Araştırma İnceleme Kitapları Alevilik Dersim Kitapları

1995
Başarıyla Sepete eklendi !
whatsapp number