Diroka Erdelane

Add to Favorites

Diroka Erdelane

Mesture Kurdistani

Sitav Yayınevi

ISBN: 9786057920805

30.00 ₺ (Mîqdara VT)


Whatsapp ile Sipariş
Dîroka Erdelanê (Erdelan Tarihi) kitabı yaklaşık 200 yıl önce ilk Kürt kadın tarihçi Mestûre Kurdıstanî tarafından yazılmış, kendi alanında emsalsiz bir eserdir. 19. yy. başında bir kadın tarafından yazılması, eseri daha da anlamlı kılmaktadır. Ki o dönemde islami toplum içerisinde bir kadının okuması, tarihçi olup tarih kitabı yazması görülen bir şey değildir. Bu başlı başına eserin önemini ortaya çıkarıyor.

Yazar, kendisinin de bağlı bulunduğu Erdelan Kürtlerinin 700 yıllık iktidar tarihini savaşlarıyla birlikte yazmış ve açık bir dille okuyucuya sunmuştur. Bugüne kadar Erdelan Kürtleri iktidarlarını kaleme alan eserler olsa da, yazarın hem kadın olması, kadın bakışıyla tarihi yazması, hem kendisinin Erdelan Mirlerinin ailesinden olması, ve aynı zamanda çok eski olması itibarıyla diğer eserlerden farklı olma özelliğini öne çıkarıyor.

Yazarın aynı zamanda şair ve edebiyatçı olması, etkisini tarih eserinde de göstermiş, olaylar, savaşlar anlatılırken adeta edebi bir dillin kullanılmış olması gözden kaçmıyor.


Diroka Erdelane


188

Kurmanci

Tarih

2000
Bêjeyên Sereke

Diroka Erdelane
Başarıyla Sepete eklendi !
whatsapp number