Koçgiri Kürt Aşiretleri

Add to Favorites

Koçgiri Kürt Aşiretleri

Dursun Evren

Peri Yayınları

ISBN: 9789759010898

55.00 ₺ (Mîqdara VT)


Whatsapp ile Sipariş
Bir ülke; iklim, dağ, taş, köy, nehir, şehir, geçmiş, ekonomi ve medeniyetiyle, dün ve bugün yaşananları ile tanıtıp tanıtılmaksızın, o “memleketi biliyoruz” demek zordur.Onun, dilini, kültürünü, ananelerini ve ağıtlarını, etik ve estetik tüm yönleri ile gelecek nesillere ulaştırmaksızın, onu yaşatmak zordur.
Elinizdeki kitapta Koçgiri, Koçgirililer, aşiretleri ve varlık yokluk mücadeleleri, belge ve ağızlardan derlenerek yorumlanmaya çalışılmış.Zira tarihimizde Koçgiri’nin sıradan bir yer olmadığını ve henüz bilince çıkarılmamışlığını yeniden hatırlatmak ve tartışmak istedik.
Celal Bayar 10.9.1986 tarihli Tercüman Gazetesi’nde “Kritik Olayların Perde Arkası”nı Kurtul Altuğ’a itiraf ederek, “Koçgiri bence diğer isyanların hepsinden mühimdir.Yunanlılar için nasıl tedbirler alıyor isek, orada da aynı suretle teşkilat yaptık.Koçgiri’de bir ordu merkezi yapıldı.Onun da başına Nurettin Paşa’yı tayin ettiler.Koçgiri’de çok mühim muharebeler oldu.İki taraf da çok telefat verdi” der.
Koçgirililerin, Horasan’dan ya da Orta Asya’dan gelmediklerini, Koçgirililerin, Koçgiri’nin öz evlatları olduklarını bilgilerinize sunmak istedik.


Koçgiri Kürt Aşiretleri


413

Turki

Araştırma İnceleme Kitapları

2008
Bêjeyên Sereke

Koçgiri Kürt Aşiretleri
Başarıyla Sepete eklendi !
whatsapp number