Rewandız yolu, modern zamanlarda tamamlanmış en heyecan verici yol çalışmalarından biridir; İran’ı yeni bir koridorla Akdeniz’e bağlanması düşünülen büyük karayolunun bir bölümünü oluşturur bu yol. Kürdistan’dan geçen yol, Büyük İskender’in Arbela’sını takip edip Selahaddin’in yurdundan geçerek İran platolarına kadar uzanır. Olağanüstü bir mühendislik harikası olan bu yol, geçtiği yer üzerinde bulunan Rewandız ve Berserini Boğazlarını boydan boya kateder. Hatta modern silahlarla donatılmış ve uzman kadroya sahip eğitilmiş bir orduyla desteklenmiş olsa bile her serüvenciyi pekâlâ ürkütebilmiş bu iki harikulade engel.
Mareşal H. Rowan Robinson (Önsöz’den)

Büyük bir başarı, büyük bir kitap, büyük bir insan… “Kürdistan’dan Geçen Yol”un bir bestseller olması, halkın bu tür başarılara veya kitaplara ya da insanlara itibar ettiğini gösteriyor.
E. O. Lorimer (John O’London’s Weekly)

Bay Hamilton çok değerli bir yol inşa etti ve bu yola dair, okunmaya değer bir kitap yazdı -heyecan, bilgi ve tuhaf olaylarla dolu.
The Times

Onun cesur, yalın anlatımında Kürtler ve Asuriler sanki çıkıveriyorlar gözlerimizin önüne… Ve kitap, büyüleyici ve amansız bir hayatın insanı hayran bırakan küçük anekdotlarıyla sarılıp sarmalanmış.
Christopher Sykes (Spectator)

Tüm zamanların en büyük yol yapım hikayelerinden biri.
The Daily Telegraph

Riya Hamilton


Çapa duyemîn a kitêba A. M. Hamilton ‘’Riya ku ji Kurdistanê derbas dibe’’ di nav weşanên Avesta de derket. Muhendisê Zelanda Nû Hamilton di navbera salên 1928 û 1932an de li Kurdistanê maye, riya herî dirêj ku hê jî bi nave wî tê naskirin çêkiriye.


Kitêba Hamilton yek ji kitêbên herî girîng a li ser Kurdistana Başûr e. Wek romaneke dîrokî ye. Kurd û Tirk û Ereb, Ermen û Asûrî û Cihû lehengên vê kitêbê ên sereke ne. Di kitêbê de meriv dikare ji nêz ve tevî gelek aliyên jiyana wan a taybet Şêx Ahmed Barzanî, Seyid Taha, Husên Huznî Mukriyanî, Îsmaîl Begê êzdî û Nûrî -şerê di navbera van herdu mirovan de çîrokeke pir trajîk e- bibîne.


Kesê vê kitêbê bixwînê ê bi çavekî din li Rewandiz, Geliyê Elî Beg û bi giştî Kurdistana Başûr binêre.


KÜRDİSTAN'DAN GEÇEN YOL


359

Anı Kürt Tarihi ve Araştırmaları Kitapları

Zeki Yaş , A.M. Hamilton

2009
Bêjeyên Sereke

KÜRDİSTAN'DAN GEÇEN YOL
Başarıyla Sepete eklendi !
whatsapp number