KÜRTLER VE KÜRDİSTAN

Add to Favorites

KÜRTLER VE KÜRDİSTAN

Abdurrahman Qasimlo

Avesta Yayınları

ISBN: 9789944382571

42.00 ₺ (Mîqdara VT)


Whatsapp ile Sipariş
Abdurrahman Qasımlo’nun 1960’ta İngilizce olarak yayımlanan ve Batı’daki Kürt araştırmaları içinde öncü bir konumu olan ‘Kürtler ve Kürdistan’ adlı kitabı yazarın katledilişinin 20. yılında Avesta yayınları tarafından Türkçe olarak yayımlandı.

Hamit Bozarslan, Türkçe baskıya yazdığı kapsamlı önsözde şunları kaydediyor: “Qasımlo’nun 1960 tarihli kitabını günümüz okuyucusu için önemli bir kaynak haline getiren öğelerden biri, Kürd milliyetçiliğinin ideolojik ve sembolik devamlılıklarını ve kırılmalarını sezinlemeyi mümkün kılmasıdır. Dil, coğrafya, tarih söylemi, milli efsaneler gibi ana temalarda bariz bir şekilde görülen bu devamlılık, Kürd hareketinin onyıllar önce sembolik bir anlamlar birliği kazandığını anlamamızı sağlamaktadır. Özellikle Kürdleri bir ‘harita’dan ve ‘kadim zamanlar tarihi’nden yola çıkarak cisimleştirme, Kürd tarihyazımının ‘Marksizme ters düşmeyen’, ama ‘Marksizm dışı’ akımlarla ortak referansları oluşturmasını da mümkün kılan belirleyici öğelerindendir.

... Qasımlo’nun çalışmasının hem Kürdler üzerine bir çalışma hem Kürd araştırmacılığının şeceresinde bir mihenk taşı, hem de bir dönemin tanığı ve tanıklığı olarak görülmesi gerekmektedir.”

 

 

KÜRTLER VE KÜRDİSTAN


336

Turki

Kürt Tarihi ve Araştırmaları Kitapları

İbrahim Bingöl

2014
Bêjeyên Sereke

KÜRTLER VE KÜRDİSTAN
Başarıyla Sepete eklendi !
whatsapp number