Kürtlerin Mecburi İskanı

Add to Favorites

Kürtlerin Mecburi İskanı

İsmail Beşikçi

İsmail Beşikçi Vakfı Yayınları

ISBN: 9786058693333

23.00 ₺ (Mîqdara VT)

Xelasbû


Whatsapp ile Sipariş
Kürdler için, ''Mecburi İskan'' kavramı son derece önemlidir ve sıradan değildir. 19. yüzyılda Kürd beylikleri, 20.yüzyılda daha çok ağalar, şeyhler, aşiret reisleri sürgüne gönderildi, ''Mecburi İskan''a tabii tutuldu. Direniş gösterip gitmeyenler, katliamlara uğratıldı. Zira devletin, jenosit politikasının önemli bir ayağını oluşturan ''Mecburi İskan'' ve sürgün, yerinde yargılı-yargısız infazlar önemli icraatlarından olmuştur.

Aynı politika daha önce de; Rum, Ermeni, Süryani, Kürd, Pontus, Ezidi, Alevi vs Türk ve İslam olmayan tüm halklara tatbik edilmiştir. Nerede ise İstanbul, İzmir, Adana, Aydın, Samsun, Muğla, Balıkesir, Trakya vs. önemli merkezlerde, 120-150 yıl önce yaşayan ailelerin çocukları esastan göçertilmiş ve bugün buralarda yaşamaz durumdadırlar. Yaşayanlar ise korkudan kendi kimliklerini terk etmiş, asimile olmuş ve çoğu ''Asil Türk''çüler konumuna sokulmuşlardır.

1980'lerde, 1990'larda yaşanan sürgünler çok farklıdır. Artık yoksul köylülere de koruculuk dayatılarak onursuzlaştırma, yerinde yaşama olanaklarını, kaynaklarını ortadan kaldırarak sürgün olmaları sağlanmıştır. Kürd aydınlarının, Kürdistan'da, kendi toplumlu içinde yaşamalarına hayat hakkı tanınmadı. Kürdler kendi topraklarını ülkelerini sevmesin, kendi topraklarından nefret etsin ve yabancılaşsın, Kürd topraklarında, Kürd topluluğu kalmasın, dağılsın, dağıtılsın ve Kürdistan Kürd'süz kalsın diye tüm yollar denendi, çok sayıda insan kaçırtıldı ve diğer ülkelere sığınarak mülteci konumunda yaşamak durumunda bırakıldılar.

Bu kitapta amaç, mecburi iskan olgusunun nasıl düşünüldüğü, nasıl gerçekleştirildiği, ne gibi sonuçlar ortaya çıktı gibi konuları irdelemek değildir. Amaç Cumhuriyet'in ilanından sonra, gerçekleşen Kürd direnişleri sırasında yoğun ve yaygın bir şekilde yürürlüğe konan ve uygulanan Kürd sürgünlerinin, Türk Üniversitesi, Türk basını... gibi kurumlar tarafından, nasıl algılandığını ve anlatıldığını kavramaya çalışmaktır.

Kemalist resmi ideolojinin etkisi ile olgulardan çok önemli biri, Kürd ulusu olgusu ısrarla ve bilinçle tahlillerin ve araştırmaların dışında tutulmuştur. Bu, Türkiye'de yaşayan herkesi Türk sayan bir anlayıştır.

Kitapta sadece, Mecburi İskan olgusu işlenmiştir. Bu araştırmada olgulara, bilim yöntemi ile yaklaşmanın nasıl olacağına dair ve cumhuriyet tarihinden seçilmiş bazı olgular üzerinde durulmuştur.

Kritik edilmesi dileğiyle!
İsmail Beşikçi'ye saygı, okura dostlukla...

 


Kürtlerin Mecburi İskanı


200

Turki

Kürt Tarihi ve Araştırmaları Kitapları

2013
Bêjeyên Sereke

Kürtlerin Mecburi İskanı
Başarıyla Sepete eklendi !
whatsapp number