İsmail Beşikçi; 1960'lı yılların ortalarından itibaren, Yakın Doğu'nun, Orta Doğu'nun en önemli ve karmaşık sorunu olan Kürt ve Kürdistan konusunda yoğun bir düşün ve yazım yaşamına girdi. Zorlu ve ödenen bedellere vesile olacak bu yazı, kitap ve düşüncelerle ilgili olarak; önce üniversite bünyesinde idari, sonra da adli soruşturmalar açıldı.

Açılan soruşturmalar ve mahkemeler süreci, Kürt sorununun algılanmasında, kavranmasında, boyutlarının açıklığa kavuşturulmasında büyük rolleri oldu. Bu süreçte mahkemeler, aydın insanın nasıl düşünülmesi, tavır göstermesi ve davranılması gerektiğinin sağlıklı ve emin yollarını açığa çıkarmıştır.

1990'lı yıllarda Melsa – Belge Yayınları tarafından ''Savunmalar'' ismiyle yayınlanan kitap, 1993 tarihinde altı yeni iddianame ve bunlara ilişkin savunmalar eklenerek '' Mahkemelerin Açtığı Yol '' ismi ile yayınlandı.

Elinizdeki kitapta ise dört adet ''savunma'' metni ilk olarak yer alıyor.

İsmail Beşikçi olgusunu ortaya çıkaran düşün yaşamı, bu ve başka başka savunmalar ile gösterdiği aydın tutum, dünyada ender ve örnek gösterilen bir bilim insanının etik davranışını, tutkusunu ve tarih karşısındaki sorumluluğunu da göstermektedir.


Mahkemelerin Actigi Yol


384

Turki

Araştırma İnceleme Kitapları

1993
Bêjeyên Sereke

Mahkemelerin Actigi Yol
Başarıyla Sepete eklendi !
whatsapp number