Osmanlı Arşiv Belgelerinde Hamidiye Alayları

Add to Favorites

Osmanlı Arşiv Belgelerinde Hamidiye Alayları

Kemal Süphandağ

Pel Yayınları

ISBN: 9786058028555

70.00 ₺ (Mîqdara VT)


Whatsapp ile Sipariş
Osmanlı Arşiv Belgelerinden yola çıkılarak yazılan bu kitap, Hamidiye Alayları hakkındaki ezberlerinizi bozacak niteliktedir.

"Bedirxan paşazade Abdurrezak ve arkadaşlarının idare ettiği Kürt komitesinin kitabet hizmetinde bulunan eski Van tahsildar memuru Siirtli Hacı İbrahim’in oğlu Muhammet Cemal Efendi’yi epeyce fedakârlık ile elde ettim. Adı geçen, komite hakkında şu birkaç gün zarfında bendenize birçok malumat verdi. Kendisi Sait Bey ile beraber Masor köyüne gitti. Bir kaç gün sonra, bendeniz buradan bir adam göndereceğim. Komitenin her türlü hareketlerini bendenize bildirecek. Adı geçen maaş istiyor. Bir de, kaza neticesi, halasını öldürmüş, ondan dolayı da affını talep ediyor.

Sen bana hizmette devam edersen istediklerini acelece yerine getiririm dedim. Arz edebildiğim mesele pek mühimdir. Adı geçen:
Talat Beyefendiyi mutlak görürsünüz. Maruzatı ifade buyurunuz. İşe önem verip, şimdiden tedbirlerine teşebbüs ederseniz. Allahın yardımıyla vatan hainlerini İnşallah mahvederiz. Bunlar için bendeniz bir miktar para isterim. Rus Konsolosu bu işler için ayda yüzlerce lira sarf ediyor. Yine Sımko ile avanesine ayda 300 lira veriyor. Benim istediğim 20 liradan ibarettir. Bu paranın düzenli olarak her ay buraya gelmesi gerekir ki. Ben de işe girmiş olayım.

Posta ile muhabere 15 günden evvel buraya gelmiyor. Maruzatımın kabulü telgrafla bildirilir ise, daha uygun olur. Evlat ve torunlarımızın huzuru ve Osmanlı devletinin ilelebet selameti için çalışalım. İnşallah cenabi hak başarılar ihsan buyurur efendim.
"

 

Osmanlı Arşiv Belgelerinde Hamidiye Alayları


368

Turki

Tarih - İnceleme

2021
Başarıyla Sepete eklendi !
whatsapp number