Tarîxa Dewleta Kurdan

Add to Favorites

Tarîxa Dewleta Kurdan

Ciltli

Mihemed Layê Brahîm Layê Mihemed

Azad Yayınları

ISBN: 9780957561274

86.00 ₺ (Mîqdara VT)


Whatsapp ile Sipariş
1. Bölüm:TARÎXA DEWLETA KURDAN (Kürtçe Çeviri)-(Kürt Devleti Tarihi)

 

2. Bölüm:TARÎXUL DEWLETUL EKRAD (Arapça Orjînali-Tıpkı Basım)

 

Yaklaşık 700 yıl önce yazılmış olan bu kitap, günümüze ulaşan en eski Kürt tarihi kitabıdır.

Daha önce yazılmış bazı eserlerin adları kaynaklarda geçse de orjinalleri daha gün yüzüne çıkmamıştır. Bu kitabın orijinal nüshası ise İstanbul’daki Süleymaniye Kütüphanesinde yer almaktadır. Kitap, Eyyubi Devleti ve Selahaddin Eyyubi hakkındadır. 1175 yılından 1257 yılına kadar, hemen hemen her seneyi ayrı bir başlıkta ele almış, yaşanan olaylara, tanınmış kişilerin hayatına, toplum yapısına değinerek dönemi gözler önüne sermektedir.
 
Bu kitap, Arapça orjinalinin tıpkı basımı ve Kürtçe çevirisinin yer aldığı 2 bölümden oluşmaktadır. M. Emîn Narozî Kürtçe çevirisini yapmış ve önsöz yazmıştır. Ayrıca kitabın başında Mehmet Bayrak’ın kitapla ilgili anıları ve açıklayıcı bilgilerin yer aldığı yazısı da bulunmaktadırEv kitêb nêzî 700 sal berê hatiye nivîsandin û kitêba ewil ya dîroka Kurdan e. Heke berî wê hin xebat hebin jî îro di dest me de tune ne. Nusxeya vê kitêbê ya orjînal li Stenbol di Kitêbxaneya Suleymaniyê de ye. Behsa heyama Dewleta Eyyûbiyan û Selahaddîn Eyyûbî dike. Ji sala 1175’an dest pê dike û sal bi sal behsa bûyera, şeqsa û behsa heyamê dike heya sala 1257’an.
 
Kitêba ku me çap kiriye 2 beş in, beşa Erebî ya kopîya orjînal û beşa wergera Kurdî. Ji ber ku kitêbê Erebî ji rastê dest pê dikin beşa orjînal ji dawiya kitêbê dest pê dike, beşa Kurdî jî di serê kitêbê de ye. Wergera wê ya Kurdî M. Emîn Narozî kiriye û pêşgotin jê re nivîsîye. Di serê wê de jî nivîsa Mehmet Bayrak ya ku behsa kitêbê dike heye.


Tarîxa Dewleta Kurdan


Kurmanci

Kürt Tarihi ve Araştırmaları Kitapları

2015
Bêjeyên Sereke

Tarîxa Dewleta Kurdan
Başarıyla Sepete eklendi !
whatsapp number