Türkler ile Kürtler

Add to Favorites

Türkler ile Kürtler

Cahit Tanyol

Gendaş Kültür

ISBN: 9789753080804

20.00 ₺ (Mîqdara VT)


Whatsapp ile Sipariş
Biz bu kitapta Kürt Kürt sorunu üzerinde bazı gerçekleri tartışmaya açtık. Soruna tek yanlı değil çift yanlı olarak bakmak istedik. Terör diye, kolayca bir tanım içinde kendimizi tutsak etmek istemedik.
Olaylara sosyolojik açıdan bakmanın yollarını araştıracağız. Amacımız Kürtçülük hareketlerinin üstüne yürümek değil, onu anlamaya çalışmaktır.
Bu kitabın başlığını Ziya Gökalp'in bundan 70 yıl önce yazmış olduğu "Türklerle Kürtler" adlı bir makalesinde alışımdaki amaç, onun anısına saygı olsun diye değil, Kürt sorununun sisleri içerisinde kaybolan günümüz Türkiye'sindeki ortama ışık tutması içindir".
Cahit Tanyol

Türklerle Kürtler bin senelik müşterek dil, müşterek tarih, müşterek coğrafya neticesi olarak, hem maddi hem manevi bir surette birleşmişlerdir. Bugün ise müşterek düşmanlar müşterek tehlikeler karşısında bulunuyorlar. Bu tehlikelerden ancak müşterek bir çaba ile kurtulunabilir. O halde büyük bir kanaatle diyebiliriz ki bu iki milletin birbirini sevmesi her iki taraf için hem dini, hem siyasi bir farizedir. "Kürtleri sevmeyen bir Türk varsa Türk değildir, Türkleri sevmeyen bir Kürt varsa Kürt değildir".
Ziya Gökalp

Türkler ile Kürtler


127

Turki

Araştırma İnceleme Kitapları

2002
Bêjeyên Sereke

Türkler ile Kürtler
Başarıyla Sepete eklendi !
whatsapp number