Yeni Bir Ortadoğu ve Kürtler

Add to Favorites

Yeni Bir Ortadoğu ve Kürtler

Abdullah Kiran

Nas Ajans Yayınları

ISBN: 9789944221177
"Yeni Bir Ortadoğu ve Kürtler", henüz biçim almış bir statükoyu ifade etmese de artık eskisi gibi olmayan bir durumun gelecekte alabileceği muhtelif siyasal formlara işaret ediyor. Moda tabire "Sykes-Picot sizlere ömür, peki doğacak olan ne?"

Tarihsel boyutlara sahip Kürdistan meselesinin, günümüz koşullarında sürmekte olan yeniden paylaşım savaşından nasıl ve ne yönde bir çözümle çıkacağı konusunda ciddi olarak emek sefedenlereden bir de Sn. Doç. Dr. Abdullah Kıran. Elinizdeki çalışma, Sn. Kıran'ın konu hakkındaki görüş ve önerilerini içeriyor.

"Ortadoğu'da çözüm" derken, artık büyük oranda Kürt ve Kürdistan meselesinin akla geldiği açıktır. Kürtlerin, mevcut paylaşım savaşı cephesinde ya doğrudan aktör ya da ihtiyaç duyulan güç oldukları inkar edilemez. Geleceğin şekillenmesinde önemli oranda pay sahibi olacakarı bilihmektedir. Doğal olarak bu, kendiliğinden, sadece Kürtlerin hatırına gerçekleşebilecek bir şey değildir. Kendi kaderleri başta olmak üzere geleceğin alacağı biçimde belirleyici olan, Kürtlerin politik ve askeri performanslarıdır. Kürtlerin mevcut politik, askeri, kısacası objektif ve subjektif durumu ne oranda etkin olur ve daha da etkin olması için ne yapmaları gerekir?

Sn. Kıran'ın çalışması, umarız, bu yöndeki tartışma ve çözüm önerilerini daha bir tetikler ve Kürtlerin, kendi gelecekleri adına ne yapmaları gerektiği konusunda ortak bir düşüncenin oluşmasın vesile olur.


Yeni Bir Ortadoğu ve Kürtler


374

Turki

Kürt Tarihi ve Araştırmaları Kitapları Araştırma İnceleme Kitapları

1986
Başarıyla Sepete eklendi !
whatsapp number